Csökkenő vállalkozói szám és magas cégfluktuáció az építőiparban 2024-ben
A gazdasági környezet hatása az építőiparra
2024-ben az építőiparban jelentős átrendeződés figyelhető meg: a megszűnések száma növekedett, miközben az új alapítások tovább csökkentek. Az előzmény nélküli felszámolási eljárások gyarapodása a lánctartozások súlyosbodását és a szektorban tapasztalható feszültségek fokozódását jelzi.
Az építőipari teljesítmény és kilátások
A KSH adatai alapján az építőipar 2024. január–november közötti teljesítménye 0,5%-os növekedést mutatott az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor az egész évet inkább a stagnálás jellemezte. Az elmúlt években az iparág működését az állami beruházások visszaesése, a megrendelések csökkenése, a munkaerőhiány és a lánctartozások nehezítették. Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv, amelyet 2024-ben jelentettek be, reményt adhat a jövőre nézve. Az előző évben a speciális szaképítés segítette az iparág stabilitását, mivel ez az egyetlen szegmens mutatott növekedést.
Szerződéskötési trendek és munkaerőpiaci kilátások
„Figyelemre méltó, hogy az újonnan kötött szerződések volumene 40%-kal kisebb, mint egy évvel korábban. Ez alapján arra számítunk, hogy 2025-ben jelentősen nőhet a tevékenységüket szüneteltető kisvállalkozások száma, és tovább csökkenhet a tartósan foglalkoztatottak aránya. Az ÉVOSZ előrejelzése szerint 2025 nehezebb év lesz az építésgazdasági szereplők számára, mint 2024 volt.” – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke.
Az építőipari vállalkozások számának alakulása
Az OPTEN adatai szerint 2024-ben az építőiparban működő vállalkozások száma és az új alapítások mértéke is csökkent. Ez a tendencia az iparág minden területét érintette, beleértve az épületek, egyéb építmények építését, valamint a speciális szaképítést is.
Jelentős visszaesések az egyes ágazatokban
2024-ben az építőipar működő vállalkozásainak száma nem érte el a 65 ezret, ami közel kétezerrel kevesebb céget és 3%-os visszaesést jelent az előző évhez képest. A legjelentősebb csökkenés az épületek építésének területén volt, ahol több mint 1 300-zal (4,6%-kal) csökkent a működő vállalkozások száma. Az egyéb építmények építése szegmensben 250 céggel (4,5%-kal), míg a speciális szaképítés területén közel 400 céggel (1,2%-kal) esett vissza a működő vállalkozások száma.
A cégfluktuáció és felszámolási eljárások növekedése
„2023-ban az építőipar volumene 5%-kal csökkent, ami már abban az évben éreztette hatását: minden 13. cég megszűnt. Tavaly minden tizedik vállalkozás kiesett, és csupán minden 15. cég volt új alapítású. Ez jelentős visszaesés a 2022-es adatokhoz képest, amikor még minden 10. vállalkozás újonnan alakult.” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.
Az új cégek alapításának visszaesése
2024-ben az új cégek alapításának száma tovább csökkent: több mint 4 200 új vállalkozás indult, ami 12,6%-kal kevesebb az előző évhez képest. Az új alapítású vállalkozások több mint fele az épületek építése szegmensben jött létre (2 200 cég), ami még így is 260-nal kevesebb, mint 2023-ban. Az egyéb építmények építése és a speciális szaképítés területén szintén csökkenés tapasztalható az új alapítású cégek számában.
A cégfluktuáció és a pénzügyi stabilitás kihívásai
A cégfluktuáció – az újonnan alapított és megszűnt cégek aránya – 2024-ben minden szegmensben negatív tendenciát mutatott. A megszűnt vállalkozások száma 6 200-ra nőtt, ami 23%-os növekedést jelentett az előző évhez képest. Az épületek építése különösen érintett volt, 3 500 megszűnt vállalkozással, ami ezerrel több, mint 2023-ban. Az iparági fluktuáció elérte a 16%-ot, míg a speciális szaképítés stabil, 12%-os szinten maradt. Ezzel szemben az épületek építése meghaladta a 20%-os, az egyéb építmények építése pedig a 15,5%-os fluktuációt.
Felszámolási eljárások és lánctartozások növekedése
„Tavaly minden 11. cég valamilyen cégmegszűnési eljárásba került, és csak negyedük volt önkéntes végelszámolás. Aggasztó, hogy az új felszámolási eljárások száma közel ezerre nőtt, amelyeket nem előzött meg más eljárás, ami a lánctartozások növekedésére utal. Ez a tendencia a szektorban fennálló feszültségek fokozódását jelzi 2024-re.” – mondta Alföldi Csaba, céginformációs szakértő.