Menü Bezárás

Egyre többen használnak ATM-et készpénzbefizetésre – átalakulóban a bankfiókok szerepe

Az elmúlt év végére a hazai bankautomaták egyre jelentősebb szerepet játszanak nemcsak a készpénzfelvételben, hanem a befizetésekben is. A legfrissebb statisztikák szerint az automatákba befizetett összegek már elérik az ATM-ekből felvett készpénz 40 százalékát. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint bár ezek az automaták komolyan mérséklik a bankok készpénzlogisztikai költségeit, mégsem várható, hogy mindenütt elterjednek – elsősorban magas beszerzési áruk és a helyi kereslet alacsony szintje miatt. A bankfiókok így fokozatosan a nagy értékű vállalati készpénzforgalom elsődleges színtereivé válnak.

Áttörés a készpénzbefizetésben – ATM előretörés

A készpénzbefizetési tranzakciók kétharmadát már nem a bankfiókok pénztáraiban, hanem ATM-eken keresztül bonyolítják le az ügyfelek. Míg 2018 első negyedévében kevesebb mint 900 ezer ATM-es befizetést regisztráltak, addig a bankfióki pénztári befizetések száma meghaladta az 5,5 milliót. Azóta azonban óriási fordulat következett be: 2023 utolsó negyedévére már több mint 4 millió alkalommal választották az ügyfelek az automatás befizetést, miközben a bankfióki tranzakciók száma 1,8 millióra esett vissza.

Óriási értékbeli növekedés – közel az ezermilliárdos mérföldkőhöz

Miközben az ATM-es befizetések darabszáma is látványosan nőtt, az ezek révén befizetett összegek volumene még drámaibb növekedést mutat. Míg 2018 első negyedévében az automatákon keresztül összesen 152 milliárd forintot fizettek be, addig 2023 utolsó negyedévében ez az összeg már az 1000 milliárdos határt közelítette.

A változás egyik kulcstényezője, hogy az elmúlt években jelentősen elterjedtek azok a korszerű ATM-ek, amelyek nemcsak kiadni, hanem befizetéseket is képesek azonnali jóváírással kezelni. Korábban jellemző volt, hogy a borítékos befizetés miatt a jóváírás több napot is igénybe vett, mivel banki alkalmazottaknak kellett manuálisan ellenőrizniük az összeget.

A cégek továbbra is a fiókokat választják

Noha a modern ATM-ek már akár 200 bankjegyet is képesek egyszerre befogadni – ami egyetlen tranzakció esetén akár 4 millió forintot is jelenthet –, az egy tranzakcióra jutó átlagos befizetés összege csupán 40 százalékkal emelkedett az elmúlt években, 171 ezer forintról 238 ezer forintra. Ugyanebben az időszakban a bankfióki pénztári befizetések átlaga több mint duplájára nőtt, 561 ezer forintról 1,267 millió forintra.

Ez a különbség jól mutatja, hogy míg darabszám alapján tízből már közel hét befizetés ATM-en keresztül történik, addig érték alapján még mindig a pénztári tranzakciók dominálnak. Minden száz befizetett forintból hetven továbbra is a fióki pénztárakon keresztül kerül a bankszámlákra.

Ez részben azzal magyarázható, hogy nagyobb összegek esetén az ügyfelek – különösen a vállalkozások – nem szívesen végzik el a befizetést az utcán elhelyezett automatáknál, hanem inkább a biztonságosabb, zárt bankfióki környezetet részesítik előnyben.

Jelentősen nőtt a visszaforgatott készpénz aránya

2023-ban az ATM-es befizetések száma 16,5 százalékkal nőtt az előző évhez képest, ám a növekedési ütem a második félévben kissé mérséklődött. Az év utolsó negyedévében már „csak” 13 százalékos növekedést mértek éves alapon. Ezzel együtt a teljes befizetett összeg még mindig meredeken emelkedik: a 2023-as évben 3649 milliárd forintot fizettek be ATM-eken keresztül, ami 24,5 százalékos növekedés az előző évhez viszonyítva.

Ez a trend egy érdekes összefüggésre is rávilágít: a felvett készpénz egyre nagyobb arányát egy másik ügyfél által korábban befizetett összeg fedezi. 2023 végére az ATM-ekből kiadott összegek 41,4 százaléka olyan pénz volt, amit más ügyfelek az automatákba helyeztek el. Ez az arány két évvel korábban még mindössze 28 százalék volt.

Falusi környezetben nem gazdaságos a befizetős ATM

Annak ellenére, hogy ezek az új generációs ATM-ek csökkentik a banki készpénzkezelés költségeit, a telepítésük nem mindenhol kifizetődő. Gergely Péter szerint különösen a kistelepülések esetében nem várható, hogy ezek a magas árú – akár 8-16 millió forintba kerülő – gépek elterjedjenek. Egyrészt a forgalom nem indokolja a befizetős funkció bevezetését, másrészt a készülékek költsége is jóval meghaladja az egyszerű készpénzkiadó automatákét.

A szakértő szerint a jövőben a bankfiókok szerepe fokozatosan átalakul. A lakossági ügyfelek számára inkább tanácsadási, pénzügyi tervezési funkciókat fognak ellátni, míg a vállalkozások számára megmaradnak a nagy értékű készpénzkezelési tranzakciók központjaként.

TÁRCSÁZOM