Cégalapítás: tilos nyilvánosan társasági tagokat „gyűjteni”
Az új Polgári Törvénykönyv szerint is tilos tagokat nyilvános felhívás segítségével toborozni a cégalapítás előtt. Ennek oka, hogy ezen társasági formában hiányoznak azok a befektetővédelmi és garanciális szabályok, amelyek elengedhetetlenek lennének, ha a társaság nyilvánosan kívánna tőkét gyűjteni.
A nyilvános felhívás ebben a kontextusban olyan meghívást jelentene, amelyet elfogadva a befektetők automatikusan társasági jogviszonyba kerülnének, és ebben az esetben a jogviszony részleteit a felhívást közzétevő fél egyoldalúan szabályozná. Azonban ez a tilalom nem akadályozza meg, hogy a leendő tagok nyilvános eszközökkel lépjenek kapcsolatba, és kölcsönös megállapodás alapján alakítsák ki a társaságalapítás feltételeit.
Amennyiben egy korlátolt felelősségű társaság alapítása során mégis nyilvános felhívást adnának ki, és a leendő tagok e felhívás elfogadásával, anélkül, hogy a feltételeket egyénileg megvitatták és kölcsönösen egyeztették volna, csatlakoznának a társasághoz, ez jelentős szabályszegést eredményezne. Ilyen esetben a társaság alapítási előírásainak megsértése miatt problémák merülhetnének fel a társaság hivatalos nyilvántartásba vételével kapcsolatban, mivel a korlátolt felelősségű társasági forma és a nyilvános tagtoborzás nem összeegyeztethető.
Törvényi hivatkozás: 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről