A nyugdíjasok és a korhatár előtti ellátásban részesülők számára fontos kérdés, hogy van-e lehetőségük további szolgálati időt szerezni, illetve magasabb nyugdíjat elérni. Cikkünk célja, hogy átfogó képet adjon ezekről a lehetőségekről, és tisztázza a vonatkozó jogszabályokat.
Nyugdíj igénylése és a nyugellátás megszületése
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 83. § (1) bekezdése értelmében a megállapított nyugellátásról – a kivételes nyugellátás kivételével – a megállapító határozat véglegessé válását követően 15 napon belül nem lehet lemondani. Ez azt jelenti, hogy aki egyszer érvényesíti nyugdíjigényét, és a nyugellátása jogerősen megállapításra kerül, az visszavonhatatlanul nyugdíjassá válik.
A nyugdíjas státusz azonban nem jelenti azt, hogy az érintetteknek ne lenne lehetőségük további jövedelemhez jutni, csupán az, hogy a nyugdíjas státusz megszerzésével a biztosítási kötelezettség megszűnik. Ez azt jelenti, hogy ha valaki nyugdíjas, nem kell további járulékokat fizetnie, ha munkába áll.
Munkavégzés nyugdíjas státuszban
Például nézzünk egy tipikus esetet: egy hölgy, aki 40 éves jogosultsági idővel rendelkezik, 55 évesen érvényesíti nyugdíjjogosultságát, és az állapított nyugdíj összege viszonylag alacsony. Képzeljük el, hogy később olyan munkalehetőséget kap, amely az átlagosnál magasabb jövedelmet biztosítana számára. Nyugdíjas státuszban azonban nem tudna további szolgálati időt szerezni, mivel a jogszabályok ezt nem teszik lehetővé.
Fontos hangsúlyozni, hogy a jogszabályi keretek között a nyugdíjasoknak nem áll rendelkezésükre a nyugdíj melletti munkavégzés során történő járulékfizetés lehetősége. Ezért, ha az érintett személy szeretne további jövedelmet és szolgálati időt szerezni, a nyugdíjigényét érdemes lehet későbbre halasztani.
Korhatár előtti ellátás és szolgálati járandóság
A helyzet más azok számára, akik korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülnek. Ezek az ellátások nem tekintendők nyugellátásnak, így az ilyen ellátásban részesülők nem minősülnek nyugdíjasoknak. Ennek következtében a keresőtevékenység esetén általános biztosítási és járulékfizetési kötelezettség terheli őket.
A korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény 18. § (2) és (3) bekezdése szerint, ha a korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülő személy eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt, a nyugdíj összegét a korhatár előtti ellátás csökkentés nélküli összegével kell tovább folyósítani.
A nyugdíj újbóli megállapítása
Ezen túlmenően a Keny.tv. 18. § (3) bekezdése szerint, amennyiben az érintett öregségi nyugdíjkorhatárt betölti, kérheti az öregségi nyugdíj összegének ismételt megállapítását, ha legalább 365 nap szolgálati időt szerzett a korhatár előtti ellátás vagy szolgálati járandóság alatt. A nyugdíjmegállapító szerv a kérelem alapján az öregségi nyugdíjat a korhatár betöltésének napjától kezdődően ismételten megállapítja, amennyiben az újonnan megállapított nyugdíj összege magasabb, mint a korábbi ellátás.
Ezek a rendelkezések lehetőséget biztosítanak arra, hogy az érintettek előnyökhöz jussanak, amennyiben a szolgálati időszak alatt újabb jövedelemhez jutnak. Az öregségi nyugdíj ismételt megállapítása esetén a különbözet visszamenőlegesen is folyósításra kerülhet, legfeljebb a kérelem benyújtását megelőző hat hónapra.