Menü Bezárás

Hatékonyság vagy rugalmasság? A home office jövője Magyarországon

A home office lehetősége fontos szempont a munkát keresők körében, és sok vállalat is támogatja valamilyen formában. Nem csoda, hiszen növeli a munkavállalói elégedettséget, csökkenti a stresszt, és megfelelően megszervezve hatékonyabb munkavégzést eredményezhet. De milyen érvek szólnak mellette és ellene?

Az utóbbi években jelentős változások történtek a távmunka terén Magyarországon. Az öt évvel ezelőtt megjelent Covid-járvány rövid idő alatt világszerte átrendezte a vállalati kultúrát, amelybe itthon is beépült a részleges home office.

Merre tovább, home office?

Míg 2020 elején a hazai munkavállalók mindössze 1,1 százaléka dolgozott rendszeresen home office-ban, 1,8 százalék pedig alkalmanként, néhány hónap alatt ez az arány felugrott 9-10 százalékig. A járvány vége felé, 2022-re már a magyar munkavállalók 10,6 százaléka dolgozott otthoni vagy hibrid munkavégzés keretében, ebből 2,8 százaléka teljesen otthonról, míg 7,8 százaléka vegyesen, otthonról és irodából végezte munkáját.

Egy 2024-ben végzett országos kutatás szerint a magyar munkavállalók 30 százaléka legalább alkalmanként, 19 százaléka alkalmanként, 5 százaléka túlnyomórészt, 6 százaléka gyakran dolgozott otthonról. Az utóbbi időben azonban csökkenni látszik az otthoni munkavégzés aránya.

Jön a szigor?

Bár az irodai munkát végző munkavállalók számára kiemelkedő fontosságú a home office lehetősége, úgy tűnik, a vállalatok egy része szigorítana. Már 2024-ben is jelentősen csökkent a cégek által kínált home office napok száma, 2025-ben várhatóan folytatódik ez a tendencia. Egy országos kutatás szerint a vállalatok 87 százaléka nem tervez változást, 10 százalékuk azonban a home office csökkentésén gondolkodik. Tavalyhoz képest nőtt azoknak a cégeknek az aránya is, amelyek teljesen kizárják az otthoni munkavégzés lehetőségét.

Érvek a home office mellett és ellene

A munkavállalók szempontjából könnyű érveket találni az otthoni munkavégzés mellett.

Az érvek mellette:

  • Nincs ingázás, így kevesebb időt és pénzt kell utazásra fordítani.
  • Saját tempóban, nyugodtabb környezetben lehet dolgozni.
  • Rugalmasabb időbeosztás, amelybe beleférhet egészségesebb táplálkozás és több mozgás.
  • Növeli a munkavállalói elégedettséget és csökkenti a stresszt.

Az érvek ellene:

  • Csapatmunka és közös ötletelés szempontjából nehezebb a kommunikáció.
  • A vezetők számára kihívást jelenthet a munkafolyamatok nyomon követése.
  • Bizonyos iparágakban az adatbiztonság érdekében szükséges az irodai jelenlét.
  • Egyes munkavállalók számára elszigeteltséget okozhat, és gyengülhet a csapatkohézió.

Mi lehet az ideális megoldás?

Köztes megoldásnak tűnik, és a munkavállalók és munkáltatók szempontjából is előnyös lehet a hibrid munkavégzés, amely egyre népszerűbb, mivel ötvözi az irodai és otthoni munkavégzés előnyeit, miközben minimalizálja azok hátrányait.

A hibrid munkavégzés mellett szólnak a következők:

  • Rugalmas időbeosztás: Növeli a munka-magánélet egyensúlyát, csökkenti a kiégés kockázatát.
  • Nagyobb hatékonyság: Bizonyos feladatok otthon nyugodtabb környezetben jobban elvégezhetők.
  • Költségmegtakarítás: Mind a munkáltató, mind a munkavállaló számára spórolást jelenthet.
  • Tehetségvonzás: A rugalmas munkarend vonzó lehet a fiatalabb generációk számára.
  • Környezeti előnyök: Kevesebb utazás, kisebb karbonlábnyom.

A hibrid modell tehát egy kiegyensúlyozott megoldás, amely egyszerre szolgálja a munkáltatók és a munkavállalók érdekeit, miközben fenntarthatóbb és hatékonyabb működést tesz lehetővé.

TÁRCSÁZOM